کد خبر: 4057347
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴

ویژه‌برنامه «روایت مادری» با نقد و بررسی کتاب «چارقدی پر از ماهی گلی»، رونمایی از کتاب صوتی «پرواز در عصر خرماپزان» و تجلیل از خانواده شهدا در بندرعباس برگزار شد.

برگزاری رویداد روایت مادری در هرمزگان

به گزارش ایکنا از هرمزگان، نشست «روایت مادری» صبح امروز، 26 اردیبهشت‌ماه، همراه با نقد و بررسی کتاب «چارقدی پر از ماهی گلی» اثر معصومه هوشمند و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، رئیس حوزه هنری و انقلاب اسلامی استان، رئیس انجمن نویسندگان هرمزگان، مدیرکل امور بانوان استانداری هرمزگان، مادر شهید «محمدرضا یزدی»، مادر شهید «علی اکرامی»، همسر شهید «موسی کاتبی» و جمعی از شاعران و علاقه‌مندان حوزه دفاع مقدس در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

امینه دریانورد، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در این مراسم ضمن تقدیر از حضور ارزشمند مادران شهدا، اظهار کرد: به عقیده من کتاب و نگارش آثار تاریخی یکی از بهترین بهانه‌ها برای خلق یک اثر ارزشمند است. اگر این اتفاقات باارزش و باورهای قلبی ما همسو شود قطعاً چنین گنجینه اسناد هویتی همچون کتاب «چارقدی پر از ماهی گلی» به نگارش در خواهد آمد.

وی بیان کرد: کتاب «چارقدی پر از ماهی گلی» در ارتباط با خاطرات و زندگی‌نامه شهدا، مادران و خانواده شهدا است و مادران شهدا بر گردن تمام ملت ایران حق دارند و تعریف از آنان در هیچ واژه‌ای نمی‌گنجد. امید است که بتوانیم پاسدار خوبی برای حفظ گنجینه‌های اسناد هویتی شهدا و فرهنگ شهدا باشیم و در این راستا قدم‌های بزرگی برداریم.

دریانورد ضمن تقدیر از اقدامات دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: از سال گذشته، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، برنامه «روایت مادری» را راه‌اندازی کرد. هدف این برنامه این است که به کتاب‌هایی با موضوع خانواده شهدا به ویژه مادران و همسران شهدا توجه شود و کتابخانه‌های عمومی هم بتواند گامی بسیار کوچک در نمایاندن و نشان دادن رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های شهدای عزیز انجام دهد.

ضرورت تلاش در راستای حفاظت از گنجینه اسناد هویتی شهدا

سعید عبدلی‌زاده، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان هرمزگان نیز در این مراسم، عنوان کرد: نگارش یک اثر تاریخی با محوریت دفاع مقدس، زندگانی نامه شهدا و خانواده ایشان، امری بسیار ارزشمند به شمار می‌آید. در زنده نگه داشتن یاد و نام شهدای و حفاظت از گنجینه اسناد هویتی شهدا، بایستی تلاش کنیم و همچنین در عمل هم رهرو شهدا باشیم.

وی تصریح کرد: نگارش خاطرات و زندگی‌نامه شهدا به صورت مکتوب باعث می‌شود که این گنجینه‌های ارزشمند برای نسل‌های بعدی هم باقی بماند و هیچ‌گاه به معرض فراموشی سپرده نشود. مخاطبان کتاب‌های تاریخی باید هویت هنرمندان و نویسندگان را با هویت مادران شهید و شهدای عظیمشان بشناسند.

عبدلی‌زاده در پایان یادآور شد: موضوع اصلی هریک از روایت‌های «کتاب چارقدی پر از ماهی گلی» در ارتباط با خاطرات شهدا است که به رشته تحریر درآمده و این کتاب به نویسندگی معصومه هوشمند در سال گذشته رونمایی شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: