کد خبر: 4046229
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷

حافظ قرآن اهل هرمزگان کلام خدا را روشنی‌بخش مسیر آرامش دانست و گفت: گسترش فرهنگ و پیشرفت فعالیت‌های قرآنی در استان نیازمند آموزشی تخصصی و همچنین تولید محتوای قرآنی در فضای مجازی است.

یوسف آرمات حافظ قرآن هرمزگانی

یوسف آرمات، حافظ قرآن کریم استان هرمزگان، در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: دانشجوی کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه پیام نور بستک هستم و فعالیت‌های قرآنی خود را از دوران دبیرستان با شرکت در مسابقات قرآنی در رشته‌های قرائت و حفظ و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی قرآنی شروع کردم.

وی افزود: در رشته‌های مختلف حفظ قرآن کریم در دوران دبیرستان مقام‌های اول و دوم استانی را کسب کردم. اخیراً نیز برای اولین بار در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه پیام نور کشور که به میزبانی استان اصفهان برگزار شد، موفق به کسب رتبه برتر در رشته حفظ ۵ جزء قرآن کریم شدم و به مرحله ملی مسابقات قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور که اردیبهشت سال جاری به میزبانی دانشگاه دولتی قم برگزار خواهد شد، راه یافتم.

این حافظ قرآن هرمزگانی ادامه داد: سطح مسابقات این دوره که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد و همچنین تعداد دانشجویان و عملکردشان به نسبت خوب بود. من نیز با آمادگی کامل در این مسابقات شرکت کردم و خدا را شاکرم که توانستم سؤالات را به نحو خوبی پاسخ بدهم.

آرمات با بیان اینکه حافظ ۲۰ جز از قرآن هستم و ان‌شاءالله تصمیم به حفظ کل قرآن کریم را در آینده‌ای نزدیک دارم، تصریح کرد: خانواده و دوستانم و همچنین تشویق‌ها و انرژی‌هایی که از طرف بزرگان و شیوخ شهرستان بستک به من می‌شد در قدم گذاشتن در مسیر قرآن و ادامه آن نقش بسیار تأثیرگذاری داشتند.

پیشرفت فعالیت‌های قرآنی در هرمزگان نیازمند آموزش‌های تخصصی است

وی عنوان کرد: از مسئولین انتظار می‌رود امکاناتی برای آموزش صحیح قرآن و همچنین نحوه برگزاری مسابقات در همه رشته‌ها برای پذیرفته‌شدگان استانی فراهم کنند تا در مراحل کشوری و ملی بتوانند صاحب رتبه‌های برتر شوند. متأسفانه ما فعالین قرآنی نه تنها در شهرستان بلکه در سطح استان نیز دسترسی به اساتید بین‌المللی نداریم.

این فعال قرآنی در ادامه بیان کرد: شیخ استاد «شحات محمد انور» و شیخ «محمد صدیق منشاوی» از قاریان و حافظانی که صدای بی‌نظیری دارند از الگوهای من در مسیر فعالیت‌های قرآنی‌ام هستند.

قرآن بهترین راهنمای دوران جوانى و نوجوانى است

آرمات اظهار کرد: گسترش فرهنگ و پیشرفت فعالیت‌های قرآنی در استان به خصوص در بین دانش آموزان و دانشجویان، نیازمند برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن کریم در تمامی رده‌های سنی است. دوره‌هایی مثل برگزاری اردوها، فعالیت‌های ورزشی و... که در واقع دانش آموزان و دانشجویان در کنار آموزش قرآن اوقات خوشی را نیز بگذرانند. همچنین با توجه به گسترش فضای مجازی، تولید محتوای قرآنی نظیر ساخت کلیپ، عکس نوشته و ... در این زمینه بسیار مؤثر خواهد بود.

وی تصریح کرد: دوران جوانى و نوجوانى، بسیار حساس و سرنوشت‌ساز و تعیین كننده شخصیت انسان است. براى استفاده صحیح از جوانى، باید به یك راهنماى آگاه و آشنا به مسیر و دور از خطا و اشتباه رو آورد و بهترین راهنما قرآن است.

آرامش؛ گمشده مهم امروز بشر

این دانشجوی حافظ قرآن با اشاره به اینکه مسئله‌ای که امروزه بشر از جمله جوانان از نبود آن رنج می‌برند حس آرامش و راحتی قلب است، افزود: اضطراب، استرس و نگرانی یكی از بزرگ‌ترین بلاهای زندگی انسان‌ها بوده و عوارض و پیامد ناشی از آن در زندگی فردی و اجتماعی كاملاً محسوس است. در عوض، آرامش یكی از گمشده‌های مهم بشر بوده و جهت دست‌یابی به آن، همیشه در تلاش بوده است. در عصر تكنولوژی و زندگی ماشینی نیز بشر یك لحظه آرام ننشسته و در تكاپوی یافتن یك محیط امن و آرام است.

آرمات با بیان اینکه کلام خدا مسیر رسیدن به آرامش را روشن کرده است، یادآور شد: در همین راستا خداوند متعال در آیه 28 سوره رعد می‌فرماید: «الَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛ همان كسانی كه ایمان‌ آورده‌اند و دل‌هایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد. آگاه باشید كه دل‌ها فقط به یاد خدا آرام می‌گیرد». همچنین در آیه 3 سوره فتح آمده است: «هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّكِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیزْدادُوا إِیماناً مَعَ إِیمانِهِمْ؛ خداوند سكینه و آرامش را بر دل‌های مؤمنین نازل كرد تا بر مراتب ایمان خود بیفزایند».

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: