کد خبر: 3962238
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳
استاندار هرمزگان سرچشمه هنر انقلاب اسلامی را مبانی دینی و فطرت پاک انسانی دانست و گفت: هنر متعهد و انقلابی در راستای پیشرفت جامعه بر مبنای آموزه‌های دینی و اسلامی گام بر می‌دارد.

به گزارش ایکنا از هرمزگان، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان، فریدون همتی، استاندار هرمزگان، با اشاره به نزدیک بودن 20 فروردین‌ماه، روز شهادت «شهید مرتضی آوینی» و هفته «هنر انقلاب اسلامی»، اظهار کرد: هنری که در راستای فطرت انسانی برای آگاهی و بیداری انسان‌ها و مبارزه با ظلم و ستم به وجود آمده، هنر متعهد و انقلابی است. هنر متعهد وسیله‌ای برای رشد انسان است.

وی هنر متعهد را در راستای پیشرفت جامعه بر مبنای آموزه‌های دینی و اسلامی دانست و افزود: هنر متعهد در خدمت زندگی و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و ایجاد و اصلاح سبک زندگی است. مهم‌ترین شاخصه هنر انقلاب این است که مدافع ارزش‌هایی است که در جریان انقلاب شکل گرفته و مطالبه گر این ارزش‌هاست. هنر انقلاب زبان گویای مردم بوده و از میان مردم به وجود آمده است. آنچه هنر را متعهد می‌سازد، کارکردهای اجتماعی و سیاسی هنر است.

استاندار هرمزگان گفت: هنر متعهد هنرمند را الزام می‌کند که به دقت مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه خود را مورد بررسی قرار داده و با مطالعه این شرایط نسبت به ساخت اثر هنری مناسب با جامعه خود عرضه کند. تعهد در هنر، وجدان بیدار در ادبیات هنر، اصلاح و تربیت جوامع بشری و سیر صعودی انسان‌ها در رسیدن به قله‌های رفیع ایمان را به دنبال دارد. همان‌طور که عدم فهم و بی‌مسئولیتی و یا تفاسیر غلط از هنر و ادبیات نیز موجبات سقوط پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری در مرداب بی‌هویتی، سردرگمی و از خود بیگانگی و در نتیجه سرسپاری جامعه مخاطب این آثار را به سراب حیرت و پوچ‌گرایی فراهم می‌کند.

همتی تصریح کرد: هنر انقلاب باید علاوه بر زیبایی و اثرگذاری هنری، نسبت به انسان و ارزش‌های انسانی متعهد و تأثیرگذار باشد و در زندگی فردی و اجتماعی انسان تحول ایجاد کند. با وقوع انقلاب اسلامی نقطه عطفی در رشد و گسترش فرهنگ و هنر ایران اسلامی به وجود آمد و هم‌زمان با انقلاب، هنر انقلاب اسلامی نیز در ایران انتشار و گسترش یافت به طوری که مردم توانستند آن را درک و خواسته‌های خود را با زبان هنر بیان کنند.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، شور و التهابی که همه کشور را فرا گرفته بود به عرصه هنر و ادبیات نیز سرایت کرد و شرایطی به وجود آمد که بسیاری از هنرمندان، آثار بدیعی با موضوع انقلاب اسلامی به وجود آورند. در چنین شرایطی هنرمندان بر اساس فضای معنوی همسو با فرهنگ ایرانی اسلامی، هنر انقلاب اسلامی را پایه‌ریزی کردند.

استاندار هرمزگان بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی هنرمندان متخصص و متعهد همچون شهید آوینی پا به عرصه هنر و ادبیات گذاشتند و آثار بدیع و خلاقانه‌ای را به وجود آوردند، سبک جدیدی از هنر را ارائه کردند و این آثار هنری در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شدند. واضح است که هنر انقلاب از مبانی دینی و فطرت پاک انسانی سرچشمه گرفته است و از مؤثرترین ابزار در جهت ارائه حقایق و معارف دینی است و آمیزه هنر و تکنولوژی، امکانات جدیدی را به دست می‌دهد که حقایق دینی و وصف ارزش‌ها به سراسر عالم ابلاغ شود و به دست همگان برسد.

همتی یادآور شد: هنر انقلاب برگرفته از اندیشه‌های حضرت امام (ره) و با تکیه بر آموزه‌های دینی امروز در سرتاسر دنیا گسترش یافته، تمام مردم آزاده دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده و امروز در سرتاسر عالم فراگیر شده است. هنر انقلاب اسلامی متعهد به اخلاق، عدالت و ایثار است و برای اصلاح جامعه و هدایت گام بر می‌دارد در شرایطی که بشر در دنیای امروز در گرداب هنر آمیخته با بداخلاقی، خشونت‌گرایی، ظلم و تبعیض و اشرافی غوطه‌ور است، هنر انقلاب اسلامی دقیقه در راستای نجات بشر از همین منجلاب قرار دارد.

وی ادامه داد: در گام دوم انقلاب اسلامی، هنر انقلاب اسلامی نقش بسیار مهم و پررنگی را بر عهده دارد و باید حوادث تلخ و شیرین را برای ماندگاری، عبرت و پندآمیزی، تولید و تبیین کند. متولیان امر فرهنگ باید شرایط را برای هنرمندان انقلابی فراهم کنند تا هنرمندان متعهد بتوانند آثار ارزشمند و تأثیرگذار تولید کنند.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: هنرمند متعهد در مقابل مسائل روز جهان بی‌تفاوت نبوده و بر مبنای آن واکنش‌های به موقع و مناسب نشان می‌دهد، هنر را وسیله‌ای برای بیان مفاهیم ارزشی می‌داند و همواره به باورها و اعتقادات متعالی جامعه متعهد است. هنرمند متعهد و انقلابی در آثارش تعهد اخلاق و اخلاص دیده می‌شود.

همتی بابیان اینکه هنر انقلاب اسلامی شیوه جدیدی از هنر را به دنیا معرفی کرده است، افزود: این هنر تنها برای زیبایی انتزاعی نیست بلکه برای این است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان تأثیر داشته باشد. تولید مبانی معرفتی و شناختی از ویژگی‌های هنر انقلاب اسلامی است که پرورش و تربیت هنرمندانی است که شاکله معرفتی و شناختی آنان از سرچشمه معارف الهی و حیاتی سیراب شده باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: