کد خبر: 3927463
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۳
دبیر اجرایی سوگواره چاووشی‌خوانی «سوز فرات» از برگزاری آیین اختتامیه این سوگواره و انتخاب ۲۳ اثر به‌عنوان برگزیده خبر داد.

به گزارش ایکنا از هرمزگان، کوروش سلمانی دهبارز، دبیر اجرایی سوگواره چاووشی‌خوانی «سوز فرات»‌ ظهر روز گذشته، 14 مهرماه‌ در آیین اختتامیه این سوگواره، اظهار کرد: 48 شرکت‌کننده در مرحله اول این سوگواره ۵۱ اثر را به دبیرخانه ارسال کردند و پس از بررسی هیئت‌ داوران، ۲۳ اثر در دو گروه سنی ۱۲ تا ۲۵ سال (الف) و ۲۵ سال به بالا (ب) به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

عباس امینی‌زاده، شهردار بندرعباس نیز در این مراسم بیان کرد: درواقع چاووشی‌خوانی علاوه بر دعوت عمومی برای شرکت در عزای ائمه اطهار(ع)، به‌نوعی فراهم کردن قلوب عزاداران و ذاکران اهل‌بیت(ع) برای ورود به مرثیه و روضه سیدالشهدا(ع) است که از دیرباز توسط چاووش‌خوانان منطقه انجام می‌شده و قدمتی دیرینه دارد.

حجت‌الاسلام‌ احمد عامری سیاهویی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر بندرعباس نیز در این مراسم، تصریح کرد: اقداماتی را در خصوص احیای دوباره سنت‌های کهن بندرعباس شاهد هستیم که رو به پویایی و حرکت است.

وی اضافه کرد: سنت چاووشی‌خوانی جزو سنت‌های دیرین مردم بندرعباس است که طبق نقل تاریخ از زمان صفویه و قاجار آغاز شده است.

حامد رضوانی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس نیز در این مراسم اظهار کرد: سوگواره چاووشی‌خوانی «سوز فرات» با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورایی، تبیین سیره و معارف حسینی در آثار چاووشی‌خوانی، معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های چاووشی‌خوانان در ترویج فرهنگ و معارف حسینی برگزار شده است.

یادآور می‌شود، در پایان این مراسم از چاووش‌خوانان برگزیده تقدیر شد، در رده سنی الف، «امیرحسین خاکی» از حسینیه سیدالشهدا(ع) روستای نصیرایی میناب رتبه اول، «امیرحسین جاور» از منبر مشهدی سکینه بندرعباس رتبه دوم و «مهدی رنجبر» از هیئت امام رضا(ع) میناب رتبه سوم را کسب کردند. همچنین در  رده سنی ب، «عبدالعلی بلوچ‌نژاد» از منبر مشهدی سکینه بندرعباس، «احمد خاکی» از حسینیه روستای نصیرایی میناب و «ابراهیم سالاری» از رودان به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم شدند.

‌در رده سنی الف، «علی‌اصغر شعبانی» از حسینیه سیدالشهدا(ع) بندرعباس و در رده سنی ب، «کیدی غریب‌زاده» از هشت‌بندی، برگزیده آرای مردمی شدند، همچنین هیئت‌ داوران اولین سوگواره چاووشی‌خوانی «سوز فرات»، «احد آفتاب» و «نبی بختاری» در رده سنی الف و «محمدرضا ناصری دریایی» در رده سنی ب را شایسته تقدیر دانستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: