کد خبر: 3923077
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
رئیس حوزه هنری هرمزگان از برگزاری جشنواره جایزه ادبی کتاب دفاع مقدس به‌مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس خبر داد.

انوشیروان پیش‌دار، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان هرمزگان در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: برای اولین بار در کشور موفق به تولید 5 نمایشنامه از قصه‌های قرآنی برای گروه کودک و نوجوان شدیم که کار بسیار بزرگی بود و در اختیار مدارس، مهدهای کودک، مؤسسات قرآنی و گروه‌های نمایشی قرار می‌گیرد تا گامی در انتقال مفاهیم قرآنی در قالب نمایش به کودکان و نوجوانان برداریم.

وی با اشاره به اینکه 40 سال از دفاع مقدس می‌گذرد و فرهنگ ایثار و شهادت باید به نسل‌های آینده منتقل شود، افزود: امسال به‌مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، برنامه‌ای محوری را برای این هفته در نظر گرفته‌ایم. بسیاری از فرزندان ما انقلاب و جنگ را ندیده‌اند و با این مفاهیم آشنا نیستند، ازاین‌رو باید بدانند چه اتفاقاتی افتاده، چه کسانی ایستادند، مقاومت کردند و شهید شدند تا امروز کشوری آزاد و مستقل در منطقه بوده و حرفی برای گفتن داشته باشیم.

‌رئیس حوزه هنری هرمزگان تصریح کرد: بخشی از رسالت انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس به نسل‌های آینده بر عهده فرهنگ و هنر است. در این سال‌ها ادبیات دفاع مقدس بخش مهمی از فرهنگ ایثار و شهادت را منتقل کرده است، هم در دوران دفاع مقدس و هم پس‌ازآن نویسندگان و شاعرانی پا به عرصه گذاشتند که با نوشتن شعرها، داستان‌ها و خاطراتی از شهدا و رزمندگان در راستای انتقال این فرهنگ گام‌های بزرگی برداشتند.

پیش‌دار ادامه داد: رشته‌های مختلف هنری چون فیلم، نمایش و هنرهای تجسمی در این عرصه فعالیت‌های خوبی داشته‌اند اما ادبیات بسیار فراگیرتر و تأثیرگذارتر بوده و نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده است.

وی افزود: یکی از وظایف دستگاه‌های فرهنگی این است که از نویسندگان به‌ویژه در حوزه دفاع مقدس حمایت کنند که متأسفانه در گذشته در استان هرمزگان به این مسئله توجه کمتری شده بود. امسال تصمیم گرفتیم به‌مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس اولین جایزه ادبی کتاب دفاع مقدس را در استان برگزار کنیم.

رئیس حوزه هنری هرمزگان اضافه کرد: فراخوان این مسابقه ادبی در هفته دفاع مقدس اعلام و تمامی کتاب‌هایی که بعد از دفاع مقدس تاکنون در این حوزه نوشته شده، جمع‌آوری و داوری می‌شود. در اسفندماه سال جاری این جشنواره جایزه ادبی با همکاری استانداری هرمزگان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حضور نویسندگان و مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، از همه نویسندگانی که در این حوزه کتابی نوشته‌اند تجلیل و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می‌شود.

پیش‌دار گفت: هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی نویسندگان حوزه دفاع مقدس، جمع‌آوری کتاب‌های چاپ‌ شده در این حوزه و تهیه آرشیو کتاب‌خانه تخصصی، ایجاد انگیزه در نویسندگان برای ورود به حوزه دفاع مقدس و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت است و سعی خواهیم کرد در سال‌های آینده نیز این جشنواره برگزار شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا، اجازه برگزاری نمایشگاه‌ها و برنامه‌های حضوری را به ما نمی‌داد، بسیاری از برنامه‌ها از جمله شب‌شعر، نمایشگاه عکس مجازی و نمایشگاه هنرهای تجسمی در فضای مجازی برگزار شد. ما فعالیت‌های خود را متوقف نکرده و تنها آن را به فضای مجازی منتقل کردیم. در ماه محرم به تولید پوسترهای عاشورایی، عکس و نمایش‌های کوتاه در فضای مجازی پرداختیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: