کد خبر: 3871885
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
گروه اجتماعی ــ این روزها هرمزگان همیشه شرجی، آب و هوای سرد و سیلاب را تجربه می‌کند، مردم مناطق سیل‌زده بیش از هر چیز به مواد خوراکی، پوشاک، پتو و زیرانداز نیاز دارند و این در حالی است که گروه‌های جهادی کار خود را در مناطق سیل‌‌زده آغاز کرده‌اند.

دانش‌آموزان سیل‌زده هرمزگان نیازمند یاری نیکوکاران/ سرنوشت نامعلوم مساجد در مناطق سیل‌زده شرق استان

این روزها، استان گرم و شرجی‌زده هرمزگان از نعمت هوای سرد زمستانی و باران پر رحمت خداوند لذت می‌برد، در گوشه‌ای از همین استان اما مردمانش به دلیل بارش‌های بی‌امان دچار خسارت شده‌اند و کانون خانواده‌شان را فقط با کرسی محبت افرادی گرم نگه داشته‌اند که دست یاری‌رسانده و کمک به ساختن را معنا کرده‌اند.  

در این خصوص خداوند متعال در آیه 72 سوره احزاب می‌فرمایند: «إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمانَةَ عَلَی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبال فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْها وَ حَمَلَهَا الْإِنْسان إِنَّهُ کانَ ظَلُوماً جَهُولا؛ ما به تمام آسمان‌ها و کوه‌ها و زمین عرض امانت کرده‌ایم و آن‌ها از قبول و حمل آن سرباز زدند و از تحمل آن شانه خالی کردند. ولی انسان چون ناتوان و نادان بود؛ آن را پذیرفت».

سرهنگ محمدرضا آران، مسئول بسیج سازندگی استان هرمزگان در گفت‌وگو با ایکنا گفت: 30 گروه جهادی و ماشین‌آلات قرارگاه خاتم را با کمک یکی از غرفه‌های قرارگاه خاتم در شهرستان جاسک، به منطقه جاسک و بشاگرد اعزام کردیم تا در باز کردن مسیرها و رساندن اقلام اولیه زندگی به مردم سیل‌زده به کار گرفته شوند و برای هرگونه خدمت‌رسانی بیشتر در آمادگی کامل هستیم.

وی با بیان اینکه امروز اقلامی مانند آب‌ونان  را مجدداً بارگیری کرده و به شهرستان جاسک فرستاده‌ایم، ادامه داد: تاکنون 10 تن آرد نیز جمع‌آوری‌ شده که قرار است با کمک موکب‌ها  در تهیه غذای گرم  برای مردم سیل‌زده شهرستان جاسک استفاده شود، هم‌اکنون یک موکب در گابریک از توابع بخش جاسک فعال و درحال خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده است.

مسئول بسیج سازندگی استان نیاز مردم بشاگرد و جاسک را مواد خوراکی، پوشاک، پتو و زیرانداز عنوان کرد و گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به چادرهای کمک‌های مردمی، بسیج سازندگی را یاری‌رسان باشند، کمک‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماشین‌های سپاه به شهرستان‌های سیل‌زده فرستاده می‌شود.

ابراهیم پیله‌رام، رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی استان هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایکنا گفت: گروه‌های جهادی دانش‌آموزی که متشکل از دانش‌آموزان پایه یازدهم و دوازدهم هستند در قالب گروه‌ها و اردوهای طرح هجرت علاوه بر کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده، صندلی‌ها و کلاس‌های مدارسی را که به دلیل آسیب، سیل و گل‌ولای مختل و  تعطیل شده‌اند، شست‌وشو داده و با قوت کارها را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه این نیروها از شهرستان‌های میناب، سیریک، جاسک و بندرعباس قریب به 200 نفر هستند، تصریح کرد: با بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم در شهر جاسک، قریب به 6 روستا از منطقه سناوات (مرز بین سیستان و جاسک) تا منطقه جاسک کهنه و روستاهای پیرامون دچار آسیب و گرفتگی گل‌ولای شده و این مسئله در مدارس نظم آموزشی را بر هم زده است.

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی استان افزود: هم‌اکنون نیروهای جهادی در جاسک مستقر و مدارس سیل‌زده را  برای شروع کلاس‌های آموزشی دانش‌آموزان مهیا می‌کنند، تعمیرات جزئی را انجام داده و اگر خرابی عمده باشد با همکاری مسئولان ذی‌ربط جهاد سازندگی و آموزش‌وپرورش و بسیج سازندگی خدمت‌رسانی انجام شود.

علی الهیاری، مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایکنا گفت: ۲۷۸ خانوار آسیب‌دیده از سیلاب در مناطق لیردف و گابریک شهرستان جاسک و ۷۳۷ خانوار در مناطق گافر و پارامون شهرستان بشاگرد هستند.

وی با اشاره به اینکه کمیته امداد در مرحله نخست بسته‌های حمایتی شامل آب‌معدنی، سبد مواد غذایی و پتو بین خانواده‌های سیل‌زده در شهرستان جاسک و بشاگرد توزیع کرده است، تصریح کرد: بیش از هزار دانش‌آموز سیل‌زده در شهرستان جاسک کتاب‌ها و لوازم‌التحریر خود را ازدست‌داده و نیازمند یاری نیکوکاران هستند. 

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه در ماه‌های دی و بهمن مستمری مددجویان در مناطقی که با سیل و آب‌گرفتگی مواجه شده‌اند، دو برابر پرداخت می‌شود، ادامه داد: در پی حادثه سیل اخیر تعداد زیادی از خانه‌های مسکونی مددجویان به شکل صد در صد تخریب و بسیاری از منازل دچار آب‌گرفتگی شدید شده است به‌گونه‌ای که لوازم ضروری این خانوار‌ها از بین رفته است.

الهیاری گفت: مردم  استان هرمزگان می‌توانند در پویش هم‌وطن خانه‌ات را دوباره می‌سازیم شرکت و کمک‌های خود را از طریق شماره‌گیری کد #۰۷۶۸۸۷۷ و یا شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۶۰۱۶۹ کمیته امداد نزد بانک ملی واریز کنند.

به گزارش ایکنا از هرمزگان، علی‌رغم پیگیری‌های خبرنگار این خبرگزاری هنوز اطلاعات دقیقی از میزان خسارت وارد شده به مساجد و مؤسسات قرآنی واقع در مناطق سیل‌زده هرمزگان  در دست نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: