کد خبر: 3645786
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
گروه فعالیت‌های قرآنی: حسینیه «منبر گپ» با قدمت سیصد ساله خود هر سال در ایام ماه محرم با حضور فعالان این حسینیه و مردم شهر بندرعباس آیین سنتی "علم شویی " را برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآنی(ایکنا) از هرمزگان، در شامگاه دومین روز از ماه محرم، آیین سنتی «علم شویی» مربوط به «منبر گپ» یکی از قدیمی‌ترین حسینیه‌های استان هرمزگان می‌باشد که از قدمتی بیش از سیصد سال برخوردار است، در بندرعباس برگزار شد.

این آیین سنتی که با حضور فعالان این حسینیه و جمع کثیری از عزادران حسینی در ساحل شهر بندرعباس برگزار شد، دوازده "علم" به نیت دوازده امام در آب دریا که نماد پاکی و روشنی است شستشو داده شدند.

در این آیین، «علم کشان» تا سینه به درون آب دریا رفتند و با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و قرائت دعاهای مخصوص، علم‌ها را در آب دریا غسل و تطهیر دادند.

پس از شستشو، علم‌ها که هر کدام نماد یکی از ائمه(ع) است به حسینیه(منبر) برگردانده شدند و با پارچه هایی که از قبل از محل نذورات مردمی تامین شده بود تزیین و برای مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان مهیا شدند.

سپس « سر شده »هایی که از قبل با گلاب شستشو داده شده بودند را بر روی علم‌ها نصب کردند.

در این مرحله، « علم کشانی» که قرار است در روز عاشورا در پی «شیر و کتل‌ها» حرکت کنند، در یک صف قرار گرفتند و کسانی که حاجت داشتند برای حاجت روا شدن «نقل» بر سر «علم کشان» ریختند.

از سوم تا نهم محرم افرادی که نذر داشته باشند، علم‌ها را به منزل خود دعوت می‌کنند و طی مراسمی و با حضور همسایگان و فعالان حسینیه به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.

علم‌ها که نماد عزا هستند پس از پایان دهه محرم، پارچه‌های آنان باز می‌شود و برای محرم سال بعد در حسینیه « منبر گپ » نگهداری خواهند شد.

قدمت آیین سنتی «علم شویی» به زمان حضور شیعیان حیدرآبادی در بندرعباس و ساخت منبر گپ باز می‌گردد و ادعیه‌ای که در این آیین خوانده می‌شود نیز به دوران صفویه و سلجوقیان مربوط می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: