کد خبر: 3827627
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
گروه اجتماعی‌ ــ مسئول بسیج خواهران رسانه استان هرمزگان گفت: بی‌توجهی مسئولان به امر حجاب و عفاف در جامعه باعث رواج بی‌حجابی و بدحجابی و به خطر افتادن امنیت زن خواهد شد.

به گزارش ایکنا از هرمزگان، سمیه احمدی، مسئول بسیج رسانه خواهران استان هرمزگان، سه‌شنبه ۲۵ تیرماه در جمع خبرنگاران گفت: حجاب به معنای پوشاندن زن است در برابر کسانی که خداوند نگاه کردن را به آن‌ها حرام کرده و عفاف نیز به معنای خویشتن‌داری است که در مقابل تمایلات و بی‌بندوباری‌ها از جنس مخالف خود را حفظ کند.
وی افزود: خداوند برای حفظ شخصیت زن و تأمین امنیت وی، دستور به رعایت حجاب می‌دهد، ازآنجایی‌که زن ظرافت‌ها و زیبایی خاص درونی دارد برای تعدیل در روابط زن و مرد، از او خواسته است حجاب را رعایت کند.
استاد حوزه علمیه خواهران بندرعباس بیان کرد: برای نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب در جامعه با دو تفکر روبه‌رو هستیم؛ تفکر اول اینکه زمانی که دختر به سن تکلیف رسید خودبه‌خود تمایل به حجاب پیدا می‌کند، ولی تفکر دوم، این موضوع را قبول ندارد و حجاب را امری تمرینی می‌داند و به‌صورت یک‌باره برای دختر حاصل نمی‌شود.
احمدی ابراز کرد: با توجه به تفکر دوم، پس ما باید در دوران کودکی حجاب را به بچه‌های خود آموزش دهیم تا در سن تکلیف پذیرای حجاب باشند.
وی در ادامه به نقش والدین در اهمیت حجاب اشاره کرد و افزود: والدین به‌ویژه مادر باید به امر مهم پوشش و حجاب اهمیت بیشتری قائل باشد؛ چراکه فرزندان در خانه الگوپذیری بیشتری از وی دارند و تمامی حرکات او را در خانه و بیرون از خانه را رصد می‌کنند.
این مدرس حوزه گفت: حجاب را در جامعه به‌گونه‌ای ارزش‌گذاری کنیم که فرزندان ما به‌اجبار حجاب را اختیار نکنند و با رضایت این حس را به فرزندان منتقل کنیم.
احمدی با اشاره به اینکه ما باید فواید حجاب در جامعه را برای فرزندان خود تبیین کنیم، ابراز کرد: اگر این مسئله را بر مبنای اجبار و یا دوست داشتن دیگران به فرزندان تحمیل کنیم آثار خوبی از حجاب در ذهن آن‌ها به وجود نمی‌آید.
وی در ادامه اضافه کرد: برخی از زنان بیان می‌کنند که ما حجاب را در خانه و بیرون از خانه رعایت می‌کنیم، ولی فرزندانمان اشتیاقی به رعایت حجاب ندارند؛ این مسئله را ه حل دارد.
مسئول بسیج خواهران رسانه استان هرمزگان ادامه داد: راه‌حل این است که به نقش دوستان و هم سن و سال‌ها و میزان شرکت دختران در برنامه‌های فرهنگی و معلمی که برای فرزندان خود برای تحصیل انتخاب می‌کنیم توجه داشته باشیم.

احمدی اضافه کرد: نقش جامعه در تأثیرگذاری پررنگ است و اگر جامعه به شخصی که حجاب را رعایت می‌کند احترام بگذارد میل آن‌ها به رعایت حجاب بیشتر می‌شود.
وی با بیان اینکه وسایل حجاب برای تشویق دختران به رعایت پوشش تأثیرگذار است، گفت: آموزش دختران به پوشیدن روسری و استفاده از وسایل زیبا و جذاب در پوشش اثرگذاری فراوان دارد.
مدرس حوزه گفت: برخی از دختران تا سن خاصی روسری می‌پوشند و بعد از آن دیگر حجاب را رعایت نمی‌کنند و دوست دارند قسمتی از موی سرخود را نمایان کنند وظیفه ما موضع‌گیری و مخالفت سریع با آن‌ها نیست بلکه با صبر و متانت خوبی‌های حجاب را به آن‌ها بشناسانیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه پدر و مادر مسئول شناساندن حجاب به فرزندان هستند و نه اجبار، بیان کرد: سخت‌گیری‌های والدین در زمینه‌های مختلف و تحمیل آن به فرزندان، آثار سوء بر رفتار آنان خواهد گذاشت.
احمدی گفت: این سؤال برای ما پیش می‌آید که آیا با رعایت کامل حجاب مشکلات و آسیب‌ها در مورد حجاب حل می‌شود؟ برای جواب این سؤال باید بگوییم حجاب همراه با عفاف است که آسیب‌ها را کم می‌کند و از اتفاقات بد در جامعه جلوگیری کند.
وی با اشاره به سخت‌گیری‌های موجود در مورد حجاب و عفاف گفت: در جامعه‌ای که حجاب و عفاف رعایت نشود کودک‌آزاری‌ها و تعرض به زنان اتفاق می‌افتد و شوخی‌های بی‌جا در روابط مرد و زن زمینه گناه را فراهم می‌کند و به تحکیم خانواده ضربه می‌زند.
مسئول بسیج رسانه خواهران هرمزگان در ادامه اضافه کرد: زن در جامعه باید به‌گونه‌ای رفتار کند که نگاه جنسیتی به او نداشته باشند و نگاه به او بر اساس شخصیت برجسته زن، همراه با احترام در اجتماع باشد.
مدرس حوزه ابراز کرد: بی‌توجهی مسئولان به امر حجاب و عفاف در جامعه باعث رواج بی‌حجابی و بدحجابی و به خطر افتادن امنیت زن خواهد شد.
احمدی در پایان گفت: زنان مأمور به رعایت حجاب در جامعه هستند و این رویکرد سبب سلامت روحی مردان خواهند شد و سوءاستفاده احتمالی از زنان کاهش خواهد یافت.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: