کد خبر: 3836159
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
گروه فعالیت‌های قرآنی‌ ــ نفر اول رشته تفسیر قرآن مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن، گفت: مسابقات قرآنی باعث می‌شود انسان عمیق‌تر به مطالعه کتب تفسیر بپردازد و به یک دوره مطالعاتی یا یک جلد کتاب تفسیر اکتفا نکند.

عالمه بلالی، نفر اول رشته تفسیر قرآن کریم مرحله استانی چهل و دومین دوره مسابقات سراسری در گفت‌وگو با ایکنا از هرمزگان، با تبریک فرارسیدن عید غدیر، گفت: من در خانواده هشت‌نفره و مذهبی و در استان هرمزگان متولد شدم، پدرم بازنشسته سپاه و مادرم نیز خانه‌دار است. از دوران کودکی که توسط خانواده‌ام با قرآن انس گرفتم علاقه‌مند شدم که در مسابقات قرآنی شرکت کنم؛ هنگامی‌که در تکاپوی حفظ آیات الهی بود متوجه شدم زبان عربی زبان وسیعی است و صرفاً با خواندن ترجمه یک آیه نمی‌توان به عمق آن پی برد؛ لذا تصمیم گرفتم راه تفسیر قرآن را پیش بگیرم.

این نفر برتر قرآنی بیان کرد: مسابقات قرآنی باعث می‌شود انسان عمیق‌تر به مطالعه کتب تفسیر بپردازد و به یک دوره مطالعاتی یا یک جلد کتاب تفسیر اکتفا نکند.

بلالی به تأثیرات دوستان و اجتماع بر زندگی فردی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه من در خانواده مذهبی متولد شدم، ولی نمی‌توانم تأثیر دوستانم و محیطی که در آن زندگی می‌کنم را در افزایش علاقه‌مندی و امتداد راه قرآن بی‌تأثیر بدانم و خدا را به همین دلیل شاکرم که مسیر زندگی من را در راه فراگیری قرآن قرار داده است.

وی اضافه کرد: قرآن برای تربیت و حضور معنادار انسان در عرصه اجتماع است اگر به‌صورت دقیق‌تر به قرآن توجه کنیم اسلام فقط نماز و روزه نیست، ولی این‌ها نقطه اتصالی یا همان ستون‌های دین هستند که اگر درست انجام شوند باعث اعتلای انسان به‌سوی کمال هستی می‌شود.

این نفر برتر تفسیر ابراز کرد: هنگامی‌که به تلاوت آیات نورانی قرآن به همراه معنا می‌پردازی آنچه توجه را به خود جلب می‌کند آن است که خداوند راه سعادت و کمال انسان را در این کتاب آسمانی ترسیم کرده و برای تمامی ابعاد زندگی به انسان برنامه داده است؛ لذا جهت دست‌یابی به هدایت الهی باید معنای آیات را فهمید و به آن عمل کرد.

بلالی با اشاره به اینکه چه خوب است خود را به مسلمان واقعی بودن نزدیک کنیم. ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که امروزه در جامعه با آن درگیر هستیم بداخلاقی است حال‌آنکه در قرآن به مسئله اخلاق توجه فراوانی شده است.

وی وجود افرادی که باوجود داشتن فرزند در خانه سالمندان به سر می‌برند را نشئت‌گرفته از بداخلاقی و عدم صبر و حوصله فرزندان آنان دانست و اضافه کرد: اگر اخلاق محور کار‌های ما قرار بگیرد آستانه صبر و تحمل بالا می‌رود و دیگر در جامعه شاهد ناهنجاری نیستیم.

این نفر برتر تفسیر در ادامه فهم صحیح قرآن را راه نجات بشریت دانست و بیان کرد: قرائت قرآن و انجام فرایض و مراسم مذهبی اگر همراه با تفکر و تعقل به همراه عمل باشد ما را به مسلمان واقعی بودن نزدیک می‌سازد.

وی با اشاره به سوره همزه گفت: خداوند در این سوره از کلمه ویل استفاده کرده است چیزی فراتر از نهی که می‌فرماید وای بر هر بدگوی عیب‌جوی و در قرآن ما را از آتش‌بر افروخته که در دل‌ها سر می‌کشد می‌ترساند درنتیجه اگر مسلمان هستیم و اسلام را قبول داریم باید به فرمان‌های الهی که در قرآن آمده است بله بگوییم.

این نفر برتر قرآنی در پایان گفت: از تمام مسلمانان خواهش می‌کنم حداقل یک‌بار قرآن را با تفسیر بخوانند و ببینند که چه اندازه از اسلام واقعی فاصله گرفته‌ایم و رفتار‌های اشتباه خویش را اصلاح کنیم و در این راه به یاری یکدیگر بشتابیم و نقاط قوت همدیگر را شناسایی و سعی در رفع بدی‌های خود کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: